هلگا اشمید: اروپا از پیوستن ایران به WTO حمایت می‌کند

«هلگا اشمید»، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که برجام به یک کشور خاص تعلق ندارد که به تنهایی بتواند آن را لغو کند. وی در جریان نشستی موسوم به مجمع ایران-اروپا اعلام کرد که توافق هسته‌اى به یک کشور خاص تعلق ندارد که آن کشور به تنهایى بتواند آن را لغو کند.

به گزارش فارس، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این زمینه با اشاره به مواضع «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت که اتحادیه اروپا تمام تلاشش رو به کار می‌بندد تا توافقی که توافقی که برنامه هسته‌ای ایران را محدود می‌کند را با وجود بدگمانی ترامپ اجرایی کند.

وی تصریح کرد که اتحادیه اروپا نسبت به فعالیت موشکى ایران انتقاد دارد ولى جاى بحث درباره آن جاى دیگرى است و نه در برجام.

اشمید گفت که اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران هم  به صراحت به این توافق پایبند است، آن را اجرایی می‌کند و از همه‌طرف‌ها هم انتظار دارد که چنین کنند.»

این مقام اروپایی افزود: «هم‌اکنون که با برنامه ارزیابی نشده هسته‌ای کره‌شمالی مواجه هستیم، نمی‌خواهیم که بحران هسته‌ای جدیدی با ایران ایجاد شود.»

معاون فدریکا موگرینی ادامه داد؛ اگر برجام پایدار نماند ایران می‌تواند به غنی سازی مورد نظر خود برگردد که می‌تواند منجر به تشدید بی ثباتی در منطقه و مسابقه تسلیحاتی شود.

اشمید همچنین گفت که همه ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا از پیوستن ایران به سازمان تجارت‌جهانی و درگیر شدن این کشور در اقتصاد جهانی حمایت می‌کنند.

 
 

مطالعه بیشتر