بزرگ‌ترین قرار‌داد زیرساختی ایران نهایی شد

پس از چند دور مذاکره فشرده میان مسوولان وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان اقتصادی کره جنوبی که به ایران سفر کرده‌اند، دوطرف نسبت به نهایی‌کردن یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های مطرح شده در ماه‌های اخیر به تفاهم نهایی رسیدند.

جهان‌اقتصاد: با توجه به اهمیت اتصال ریلی مراکز استان‌های بزرگ کشور با یکدیگر و استفاده از توانایی خطوط ریلی در جابه‌جایی مسافران و محموله‌های ترانزیتی، وزارت راه و شهرسازی برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای به کارگیری منابع مالی جدید در نهایی‌کردن طرح‌های راه‌آهن به کار بسته است. یکی از این طرح‌ها که به عنوان بزرگ‌ترین پروژه زیرساختی ارائه شده به سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می‌شود راه‌آهن اصفهان به اهواز است.

بحث مربوط به محوریت‌یافتن سرمایه‌گذاران کره‌ای دراین پروژه از مدت‌ها پیش آغاز شده بود و حتی تفاهم‌نامه‌های ابتدایی نیز در این زمینه به امضای طرفین رسیده بود، تا این‌که امروز و در جریان مذاکرات مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور با طرف کره‌ای الحاقیه این تفاهم‌نامه به امضای نهایی رسید.

براساس توضیحات نورزاد، مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل این قرار‌داد ارزش ۴٫۵ میلیارد یورویی خواهد داشت که بنا شده براساس آن کره‌ ای ها ظرف مدت چهار ماه بحث طراحی مفهومی، مطالعات امکان‌سنجی و پیشنهاد مدل تامین مالی پروژه را ارائه کنند.

درصورت تصویب مدل تامین مالی طرف کره‌ای موظف شده تا ظرف مدت شش ماه طراحی پایه را به کارفرما ارائه کند. براین اساس به نظر می‌رسد ظرف ۱۰ ماه آینده امکان این وجود خواهد داشت که مقدمات اجرایی کار فراهم شده و پس از آن شرایط برای نهایی‌کردن این طرح راه‌آهن بزرگ آماده شود.

براساس اعلام شرکت ساخت، این خط آهن ۵۴۰ کیلومتر طول خواهد داشت و کاهش ۴۵۰ کیلومتری فاصله ریلی بین دو استان، افزایش قابل ملاحظه ظرفیت حمل بار و مسافر بین این دو استان و مناطق مرکزی کشور، کاهش تنگنای ظرفیتی محور جنوب و افزایش بهره‌وری کل شبکه ریلی کشور، تحت پوشش قرار دادن استان چهار محال و بختیاری افزایش ایمنی ترابری در منطقه، جوابگویی به تقاضای روزافزون حمل و نقل صنایع مادر به ویژه فولاد در استان خوزستان و صرفه‌جویی قابل ملاحظه در مصرف سوخت از مزایای این طرح است.

با نهایی‌شدن این طرح که کره‌ای‌ها باید برنامه‌ریزی لازم و طرح اجرایی‌اش را فراهم کند کار برای ساخت پروژه آغاز خواهد شد. در سال ۱۳۹۵ این طرح دارای ردیف بودجه در قانون مصوب مجلس شده و احتمالا به شکل مشارکتی با حضور سرمایه‌گذاران کره‌ای به اجرا خواهد رسید.

مطالعه بیشتر