بهبود فضای کسب و کار در ایران بر اساس گزارش بانک جهانی

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد نمره ایران به لحاظ شاخص فضای کسب و کار بهبود یافته و این کشور رتبه ۱۲۸ را در جهان از آن خود کرده است.

به گزارش فارس، بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود «گزارش فضای کسب و کار ۲۰۱۹»، وضعیت ۱۹۰ کشور جهان را به لحاظ سهولت فعالیت های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار مورد بررسی قرار داده و اعلام کرده است که علی‌رغم بهبود نمره ایران در این شاخص اما رتبه ایران در جهان نزول یافته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی، فضای کسب و کار در ایران بهتر شده زیرا نمره ایران از ۵۶.۴۸ در سال گذشته به ۵۶.۹۸ در سال جاری رسیده است که به معنای بهبود فضای کسب و کار در ایران است اما رتبه ایران از ۱۲۴ در سال گذشته به ۱۲۸ در سال جاری نزول یافته است.

هر چه نمره کشوری در شاخص کلی فضای کسب و کار بیشتر باشد یعنی شرایط کسب و کار در آن کشور بهتر است.

سال گذشته (۲۰۱۷) رتبه ایران ۴ پله نزول و سال پیش از آن نیز ۳ پله نزول کرده بود.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۱ شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب وکار، کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت داراییها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می شود.

این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هر کشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری است.

در جهان نیوزیلند رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ، کره جنوبی،گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس و مقدونیه به ترتیب رتبه های دوم تا دهم را به خود اختصاص داده اند.

کشور آفریقایی سومالی نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

مطالعه بیشتر