نجابت: از امکان تصمیمات مالکانه سرمایه گذار خارجی در قرارداد نفتی نگرانیم

حسین نجابت با اشاره به بررسی قرارداد نفتی IPC در کمیسیون انرژی مجلس گفت: طبق اصول ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی، دولت نمی تواند مخازن و منابع زیرزمینی را در اختیار بیگانگان قرار دهد، همچنین در این قرارداد این امکان وجود دارد که سرمایه گذار خارجی تصمیمات مالکانه اتخاذ کند.

مجلس تی وی: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قراردادهای IPC اظهار داشت: در مورد قراردادهای نفتی اگر دقت نشود ممکن است بعضی از فرصتها که در جنگ تحمیلی و در زمان تحریم بدست آوردیم از دست برود. کارشناسان بر روی این قراردادها حساسیت زیادی دارند. دغدغه کارشناسان این است اگر در حوزه نفت به سرمایه خارجی و فناوری خارجی متکی شویم این مسئله در دراز مدت به نفع و صلاح ما نیست. ما باید براساس اقتصاد مقاومتی به منابع و نیروهای داخلی تکیه کنیم و از وابستگی خارج شویم.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر وزارت نفت از ایراداتی که کارشناسان دلسوز می گیرند استقبال کند انشاالله قراردادهایی خواهیم داشت که منافع کشور را تأمین می کند و در این رابطه نباید خیلی عجولانه تصمیم گیری شود و باید فرصت هایی برای کارشناسان فراهم شود تا ضعفهای آن بدون حب و بغض بررسی شود و بهترین نوع قرار داد منعقد شود.

 

حسین نجابت یادآور شد: موضوع قراردادهای نفتی IPC هفته آینده از طرف وزارت نفت در کمیسیون انرژی مجلس مورد رسیدگی قرار می گیرد.

مطالعه بیشتر