توافق اولیه «هما» با یک بانک آلمانی

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه قرارداد خرید ۱۱۸ فروند ایرباس و ۲۰ فروند ای.تی.آر-۷۲ نهایی و تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی هشت فروند تحویل گرفته می شود، از توافق اولیه با یک بانک آلمانی برای تامین مالی خرید این هواپیماها خبر داد.

ایرنا: فرهاد پرورش افزود: طبق جدول برنامه ریزی، در سال ۲۰۱۷ نیز شرکت هما ۱۴ فروند از ایرباس و ای.تی.آر تحویل می گیرد. وی گفت: «ایران ایر» تلاش می کند با رفع موانع تامین مالی خرید این هواپیماها در سال جاری میلادی، پنج فروند از ایرباس و سه فروند ای.تی.آر-۷۲ را تحویل بگیرد.
پرورش یادآورشد: برای تامین منابع مالی از محل فایناس خارجی تلاش های زیادی انجام می شود به طوری که شرکت ایرباس با چند بانک فرانسوی و آلمانی وارد مذاکره شده اند.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر فرانسوی ها، «ایران ایر» نیز به طور مستقیم وارد مذاکره با برخی از بانک های خارجی شده تا در صورت فراهم شدن شرایط مناسب، تسهیلات این هواپیماها را در مدت ۱۰ ، ۱۲، ۱۵ و ۱۸ سال بازپرداخت کنیم.
مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران افزود: با تلاش های انجام شده، اکنون با یک بانک آلمانی برای تامین مالی خرید ۱۱۸ فروند ایرباس و ۲۰ فروند ای.تی.آر توافق اولیه انجام شده است.

پرورش گفت: با توجه به بالا بودن حجم این قراردادها، با استفاده از وکلای داخلی و حقوقدانان می خواهیم همه زوایای این قرارداد را از نظر حقوقی، مالی، فایناس، فنی، عملیاتی، آموزشی و پشتیبانی های مورد نیاز مورد بررسی کنیم؛ بنابراین زمان آن طولانی می شود.
وی تاکید کرد: با این حال قرارداد نهایی خرید این هواپیماها روند طبیعی خود را طی می کنند و امیدواریم که در یک تا دو ماه آینده قرارداد خرید ایرباس و ای.تی.آر-۷۲ نهایی شود.

پیش قرارداد خرید ۱۱۸ فرود ایرباس در سفر بهمن ماه سال گذشته رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه به امضا رسید.
«آلن ویدالیس» وزیر حمل و نقل فرانسه اوایل اردیبهشت ماه امسال در سفر به ایران درباره آخرین وضعیت رفع موانع فروش هواپیماهای ایرباس گفت: در این زمینه مذاکراتی بین دو طرف انجام شد؛ انعقاد قرارداد این پروژه در مراحل نهایی قرار دارد و تا چند هفته آینده نیز نهایی می‌شود.
وی درباره اینکه آیا فروش این هواپیماها نیازمند مجوز دولت آمریکا است یا خیر گفته بود: بیش از ۱۰ درصد تجهیزات ایرباس آمریکایی است بنابراین به مجوز آمریکا برای انعقاد قرارداد نهایی نیاز داریم، در این زمینه مذاکرات خود را آغاز کردیم و به پیشرفت‌های زیادی دست یافتیم.

مطالعه بیشتر