رکود اقتصادی عامل کاهش آمار اشتغال در واگن پارس/ یک سوم ظرفیت فعال است

مدیرعامل واگن‌ پارس با بیان اینکه در حال حاضر یک سوم ظرفیت واگن‌ پارس فعال است و طبیعتا یک سوم نیروها هم بر سر کار هستند، گفت: رکود اقتصادی در واردات واگن موجب کاهش ظرفیت واگن پارس شد.

فارس: محمدرضا مختاری امروز در نشست خبری در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۵۰ میلیارد تومان قرارداد یا توافقنامه برای ساخت واگن برای شرکت‌های ریلی داریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای شرکت‌های ریل‌ترابر صبا، ریل‌سیر کوثر، راه‌آهن شرقی بنیاد و فولاد خوزستان قراردادهایی برای ساخت واگن منعقد کرده‌ایم که شامل ۵۰ دستگاه واگن مسافری و ۶۰۰ دستگاه واگن باری است.

مدیرعامل واگن‌ پارس گفت: به دلیل رکود اقتصادی و نبود نقدینگی در حال حاضر شرکت‌های ریلی منابع مالی چندانی در اختیار ندارند و اگر پروژه‌های ما به تعویق افتاده است به همین دلیل است و همین امر موجب شده است قراردادهای ما زمان‌بر شود.

مختاری ادامه داد: متاسفانه واردات واگن جو بازار را به هم ریخته است البته واگن‌هایی که وارد شد واگن‌های دست دوم بود و همین امر باعث شد که واگن‌ها به عنوان تولیدکننده واگن بالاجبار به بازسازی واگن بپردازند.

وی افزود: در حال حاضر واگن‌ پارس ظرفیت تولید یکصد واگن مسافری، هزار دستگاه واگن باری ، ۴۰ دستگاه لوکوموتیو و ۷۰ درصد واگن مترو را در سال دارد.

وی با بیان اینکه امکان ساخت واگن مسافری تا سرعت‌های ۲۰۰ کیلومتر واگن تات وجود دارد بیان کرد. در بخش واگن‌های مسافری ۷۰ درصد خودکفا هستیم و ۳۰ درصد تجهیزات بسته به درخواست بهره‌برداران از خارج وارد می‌شود.

مدیرعامل واگن‌ پارس ادامه داد: در بخش واگن‌های باری به ۹۰ درصد خودکفایی و در بخش لوکوموتیو ۴۰ درصد خودکفایی رسیده‌ایم.

وی گفت: در حال حاضر ۱۲۰۰ نفر شاغل در واگن پارس فعالیت می‌کنند که اگر شرایط نامساعد اقتصادی نبود امکان اشتغالزایی تا ۳ هزار نفر را در حال حاضر داریم.

مدیرعامل واگن‌ پارس ادامه داد: البته واردات واگن هم مشکلاتی برای ما ایجاد کرد زیرا یک دستگاه واگن دست دوم حداکثر ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد در حالی که یک دستگاه واگن نو تا ۲.۵ میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد بازسازی ناوگان ریلی در کشور توسط واگن پارس انجام می‌شود اظهار داشت: بزرگ شرکت بازسازی و نوسازی واگن در واگن پارس فعال است.

وی در پاسخ به این سوال که به چه دلیل تولید واگن‌های خودکفا هستیم اما در تولید واگن‌های مسافری به خودکفایی کامل نرسیده‌ایم این به دلیل نبود سفارش است اگر سفارشات تداوم داشت همانند بخشداری به خودکفایی می‌رسیدیم. در حالی که سیاست های ثبت سفارش واگن مسافری ادامه‌دار نیست.

وی با بیان اینکه واگن پارس تنها صادرکننده صنایع ریلی کشور است اظهار داشت: ۵۵۰ دستگاه انواع واگن باری به کوبا، ۲ هزار دستگاه واگن باری به سوریه، ۳۰۰ دستگاه واگن باری به سودان، ۶۶ دستگاه واگن باری به بنگلادش و یکصد و ۶۰۰ دستگاه بوژی مسافری سرعت بالا به چین صادر کرده‌ایم.

مدیرعامل واگن‌ پارس افزود: البته به تازگی با کشور بنگلادش در حال مذاکره برای تولید واگن هستیم که وزارت اقتصاد آنها به وزارت امور خارجه ایران نامه رسمی داده است و اعلام کرده است حاضر است با ترک تشریفات مناقصه ۴۰۰ دستگاه واگن مسافری از واگن پارس داشته باشد.

وی افزود: البته واگن پارس هم با صندوق توسعه ملی و بانک توسعه صادرات رایزنی‌هایی داشته است و موافقت ضمنی اخذ تسهیلات فاینانس برای فروش این واگن‌ها داشته‌ایم.

وی ادامه داد: اگر ارگان‌های بانکی از واگن پارس حمایت کنند تقاضاهایی هم از کشورهای cis داشته‌ایم که آن را هم عملیاتی می‌کنیم همچننی با کشور لهستان هم برای ساخت بوژی مذاکراتی داشتیم و آنها استقبال کردند.

مدیرعامل واگن‌ساز گفت: به هر حال باید تسهیلات و حمایت‌های بانکی از واگن پارس انجام شود زیرا یک دستگاه واگن ۳ میلیارد تومان قیمت دارد و اگر فقط ثبت سفارش ۵۰ دستگاه واگن مسافری داشته باشیم ۱۵۰ میلیارد تومان منابع مالی لازم است که شرکت‌ ریلی امکان پرداخت آن را ندارد.

وی با اشاره به شرایط نامساعد اقتصادی و عدم پرداخت شرکت برای ثبت سفارش شرکت گفت: به وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت معدن تجارت پیشنهاد داده‌ایم تجهیزات ارزان‌قیمت در اختیار شرکت‌های بهره‌بردار قرار دهند.

مدیرعامل واگن‌ساز اظهار داشت: متاسفانه امروز همه تسهیلات و یارانه‌ها در بخش جاده‌ای هزینه می‌شود و اگر همین تدابیر در بخش ریلی اجرا می‌شد جهش قابل قبولی در توسعه ریلی داشتیم اما فقط در حرف مانده‌ ایم.

مدیرعامل واگن‌ساز اظهار داشت: در حال حاضر واگن پارس قدرت تولید واگن‌هایی با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت را دارد که در تست‌های استاتیک و دینامیک قرار دارد.

وی گفت: ما درخواست درخواست تسهیلات برای خود را نداریم اما خواهان این هستیم که دولت به شرکت‌های ریلی تسهیلات دهد تا آنها توانایی خرید واگن داشته باشند.

مختاری با بیان اینکه واگن پارس قدرت مناسبی دارد بیان کرد: ماهانه ۴ هزار دستگاه واگن مسافری را در دپوی مشهد بازدید می‌کنیم ضمن آنکه بازسازی لوکوموتیوها در کرج و اراک انجام می‌شود که شامل لوکوموتیوهای اصلی و مانوری است.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد واگن‌های مسافری در کشور توسط واگن پارس ساخته می‌شود اظهار داشت: ۳۰ درصد واگن‌های مسافری و ۳۰ درصد لوکوموتیوهای موجود توسط شرکت واگن پارس بازسازی می‌شود.

مطالعه بیشتر