ریسک سرمایه گذاری روی استارتاپ ها در چیست

با پایین آمدن سود بانکی، بالا رفتن دستمزدها، محرومیت اپ‌های ایرانی در اپ‌استور و محرومیت‌های اقتصادی به نظر می‌رسد سال سختی در انتظار استارتاپ‌ ها باشد.

به گزارش «تجارت‌نیوز»، سال ۹۸ تیغه دولبه‌ای برای استارتاپ‌ ها محسوب می‌شود، سالی که هم جان می‌گیرد و هم جان می‌دهد. با پایین آمدن سود بانکی، بالا رفتن دستمزدها، محرومیت اپ‌های ایرانی در اپ‌استور و محرومیت‌های اقتصادی به نظر می‌رسد سال سختی در انتظار استارتاپ‌ ها باشد.

حالا دو دیدگاه درباره پیش‌بینی وضعیت استارتاپ‌ ها در سال جدید  وجود دارد؛ طیفی که معتقد است بخت و اقبال استارتاپ‌ ها خوب است و سرمایه‌های در گردش بانک‌ها و سرمایه‌گذارها به دلیل نوسانات ارزی به سمت استارتاپ‌ ها سرازیر شود اما طیف دیگر کارشناسان با حساسیت بیشتری وضعیت امسال را تحلیل می‌کنند و معتقدند بی‌ثبات بودن شرایط اقتصادی ریسک سرمایه‌ گذاری در شرکت‌های نوپا را بالاتر می‌برد.

عادل طالبی، کارشناس کسب‌وکارهای آنلاین و استارتاپ‌ ها درباره احتمال جذب سرمایه از سوی استارتاپ‌ های نوپا به «تجارت‌نیوز» می‌گوید: سال ۹۸ سال دشواری خواهد بود اما به نظر من سال فیلتر شدن ناخالصی‌ها هم خواهد بود چرا که همیشه دشواری‌ها مثل صافی عمل می‌کند و کسانیکه ناخالصی دارند عملا درگیر خواهند شد. به نظر من اگرچه قطعا سال بسیار بدی برای کسب‌وکارها خواهد بود اما آن دسته از کسب‌وکارهایی که بتوانند دوام بیاورند کسب‌وکارهای موفقی می‌شوند.

او تاکید می‌کند: بعید به نظر می‌رسد سرمایه‌های خارج شده از بانک‌ها به سمت استارتاپ‌ ها بیاید و به احتمال زیاد به سمت بازارهای خرید و فروش طلا، ارز و ملک می‌رود. به این دلیل که ریسک سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ ها بالاست، چرا که سرمایه‌گذاری‌های جسورانه در شرایطی که بحران اقتصادی وجود دارد به اندازه کافی عامل بازدارنده برای ورود سرمایه به حوزه استارتاپ‌ ها است.

به گفته او، سال ۸۸ هم این اتفاق افتاد و شرایط ناامیدی و بحرانی شدیدی که وجود داشت باعث شد طیف گسترده‌ای از نخبگان و توانمندان از کشور خارج شوند.

او ادامه می‌دهد: آنهایی که ماندند تبدیل به بزرگان آی‌تی و ستاره‌های استارتاپی شدند. ما نیز در حال حاضر در چنین شرایطی از نظر مالی مواجه هستیم و به اعتقاد من کسانی که بتوانند در این شرایط دوام بیاورند در سال آینده از نام آوران استارتاپی کشور خواهند بود.

طالبی ادامه می‌دهد: به طور مشخص استارتاپ‌ هایی که بتوانند استقامت کنند و در شرایط سخت دوام بیاورند، موفق خواهند شد. البته استارتاپ‌ های بزرگ هم ممکن است زمین بخورند، چرا که هزینه‌های ستادی بالایی دارند و احتمال اینکه به ورطه ورشکستگی کشیده شوند، زیاد است. اما استارتاپ‌ های کوچک و آنها که بیزینس مدل هستند و درآمد مالی قابل اتکایی دارند، اگر بتوانند دوام بیاورند بزرگ خواهند شد. در شرایط عدم ثبات اقتصادی خطر برای بزرگان خیلی بیشتر خواهد بود چون امکان بودجه‌بندی و برنامه‌ریزی وجود ندارد.

اما از سویی دیگر برخی با خوش‌بینی به رویدادهای امسال نگاه می‌کنند. از جمله آرش سروری، یک فعال در حوزه استارتاپ که فشار بر استارتاپ‌ هایی که نیاز به مبادلات کالای اولیه دارند و در شرایط بغرنجی به سر می‌برند را تایید می‌کند و می‌گوید: انتظار می‌رود سال ۹۸ یکی از سخت‌ترین سال‌ها برای کسب‌وکارهای نوپا باشد ولی از یک طرف می‌توان گفت امیدهایی برای استارتاپ‌ ها وجود دارد. چرا که کسب‌وکارهای سنتی هم رویکردشان را عوض کرده‌اند و در حال حمایت از استارتاپ‌ ها هستند از جمله شرکت‌های بیمه و بانک‌ها و خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها.

او تصریح می‌کند: نگاه به استارتاپ‌ ها و کسب‌وکارهای نوپا و فناورانه عوض شده و فکر می‌کنم که در سال ۹۸ با اینکه سال سختی است و با توجه به فشارهای اقتصادی و مشکلات تحریم‌های خارجی و فیلترینگ با این حال این سال می‌تواند از برخی جنبه‌ها امیدبخش باشد.

مطالعه بیشتر