زنگنه: طبق قانون نمی توانم درباره کرسنت حرف بزنم

وزیر نفت با اشاره به اینکه هیچ اراده‌ای در اعضای اوپک برای تعادل بازار نفت دیده نمی شود، تصریح کرد که برعکس این امر اتفاق افتد.

 بیژن زنگنه درباره جلسه آینده اعضای اوپک با اشاره به اینکه در این اجلاس خاصیتی برای ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای بازار جهانی نفت ندارد، اظهار کرد: حتی هیچ اراده سیاسی نیز برای حل این مهم دیده نمی شود بلکه بر عکسش نیز ممکن است رخ دهد.

وی با اشاه به نقش اراده و مسائل سیاسی در اوپک، عنوان کرد: بدون توجه به این مؤلفه مهم امکان تصمیم گیری میان اعضا نیست.

وزیر نفت افزود: قدرت در اوپک تابع مقدار تولید و ظرفیت مازاد تولید است اما اراده سیاسی طرفین می تواند به ایجاد تعادل و تصمیم گیری جدی در بازار جهانی کمک کند.

ضمانت کیفیت بنزین داخلی را بدهند

وی همچنین درباره آلودگی بنزین وارداتی خاطرنشان کرد: آنچه که به عنوان بنزین و گازوئیل وارداتی یاد می شود از نوع یورو۴ و استاندارد است.

وی افزود: وضعیت هوای کلانشهرهای امروز با گذشته که بنزین پتروشیمی ها مصرف می شد قابل مقایسه نیست و وضع هوا در شهرهای بزرگ بهتر شده است.

زنگنه با ابراز بی علاقگی نسبت به واردات بنزین یورو۴ ،تصریح کرد: دردسر این کاربیشتر است، اگر برخی مدعی هستند که بنزین پتروشیمی ها مشکل ندارد ما نیز در مصرف آن مشکلی نخواهیم داشت اما باید در کیفیت آن ضمانت بدهند.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به رونمایی از قراردادهای جدید نفتی گفت: این قراردادها تکلیفی بود که مجلس در سال ۱۳۹۱ بر اساس قانون روی دوش دولت گذاشته بود.

وی با اشاره لزوم وجود قابلیت رقابت و سرمایه گذاری در این قرارداد، درباره امکان عمل نکردن برخی شرکتهای غربی پس از ورود به ایران به تعهدات، نیز گفت: مطمئناً خودشان ضرر می کنند چرا که اگر متحد نباشند پولشان را نیز نخواهیم داد بنا براین در رفتار خود دقت خواهند کرد.

وی همچنین درباره نقش شرکتهای داخلی نفتی در قراردادهای جدید تصریح کرد: بر اساس این قراردادها حداقل ۶۰ درصد سرمایه گذاری نفتی به ایرانیها واگذار می شود.

به گفته وی شرایط سرمایه گذار در نفت در ایران پس از تحریم با ایران ۱۰ ‌ ۱۵ سال قبل بسیار فرق می کند.

مقایسه کرسنت با ترکمانچای

وزیر نفت در ادامه با اشاره به اینکه طبق دستوری اعلام شده به وی طبق قانون تعهد دارد درباره کرسنت حرفی نزند، تصریح کرد: به این مساله نمی توان در یک دقیقه پرداخت، کسانی که کرسنت را با ترکمانچای مقایسه می کنند، توجهی به میلیاردها دلار ضرری که برخی به اسم خدمت به مردم زده اند ندارند.

وزیر نفت افزود: دیگران در این باره حرف می زنند اما من طبق قانون نمی توانم در این باره اظهار نظر کنم هر چند پرداختن به این موضوع نیازمند زمان طولانی تری است.

زنجانی تحریم ها را به نفع خود دور زد

زنگنه همچنین با اشاره به ادعای بابک زنجانی مبنی بر اینکه در دوره تحریم به کشور خدمت کرد،گفت: این در حالی است که تحریم ها را به نفع خود دور زد و ۲.۷ میلیارد دلار پول مردم را خورده است و نمی دهد.

زنگنه افزود: علاقه ندارم درباره پولهای بابک زنجانی صحبت کنم چرا که هر زمانی در این باره سخن گفتم مورد هجمه یک هفته ای همکاران شما قرار گرفتم. زنجانی دروغ زیاد می گوید البته در میان سخنانش کمی هم راست می گوید.

وزیر نفت در ادامه افزود: تا سال ۹۳ مبلغ ۵.۳ میلیارد دلار میعانات گازی به برخی کشورها فروخته شد که پولش به علت تحریم ها نیامده است اما نگرانی از پول نداریم چرا که در حساب دولتی کشورهای هدف قرار دارد که با لغو تحریمها آنان را دریافت خواهیم کرد.

وی افزود: البته این مهم تجربه ای شد که بعد از سال ۹۳ دیگر این کار را نکنیم بلکه ابتدا پول می گیریم و سپس میعانات گازی ارائه می کنیم.

راه برای شرکت های آمریکایی باز است

زنگنه درباره ورود شرکتهای آمریکایی برای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران گفت: راه برای شرکتهای آمریکایی باز است و از نظر ما مانعی نیست.

وی خاطر نشان کرد: ما نمی خواهیم راه را به روی شرکتهای خارجی ببندیم بلکه می خواهیم بازاری رقابتی در داخل داشته باشیم و این به ویژه از نظر امنیتی نیز به نفع ماست بنا بر این منعی نداریم.

مطالعه بیشتر