«سوکار» و «بی پی» قرارداد اکتشاف میدان انرژی در خزر امضا کردند

گروه میثاق؛ در جریان سفر الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان به انگلیس روز پنجشنبه قرارداد اکتشاف یک میدان انرژی در دریای خزر بین شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار ) و شرکت بریتیش پترولیوم به امضا رسید .

به گزارش ایرنا به نقل از سایت شرکت دولتی نفت جمهوری آذربایجان ( سوکار )، مراسم امضای قرارداد اکتشاف میدان انرژی D230 در خزر با حضور الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و ترزا می نخست وزیر انگلیس برگزار شد .

رونق عبد الله اف رئیس سوکار، در مراسم امضای این قرارداد، با اشاره به همکاری دیرینه میان شرکت نفت آذربایجان و بریتیش پترولیوم گفت : این قرارداد بر اساس معیارهای برابری و منصفانه امضا شده و در بهره برداری مشترک و کاملا ثمربخش از ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان نقش مهمی خواهد داشت .

«روبرت دادلی»، مدیر اجرایی شرکت بریتیش پترولیوم نیز گفت که این قرارداد ، برای توسعه میادین انرژی در جمهوری آذربایجان امضا می شود و ازاین پس شاهد تلاش های مشترک بی پی و سوکار جهت تحقیق ظرفیت های موجود در خزر خواهیم بود.

وی افزود: بیش از ۲۵ سال است که بریتیش پترولیوم در منطقه خزر فعالیت دارد بر این باوریم که منطقه از ظرفیت های قابل توجه نفت و گاز برخوردار است .

دادلی اظهار داشت :همکاری با سوکار و دیگر شرکا و انجام اکتشافات زمین شناسی و فعالیت های اقتصادی در جمهوری آذربایجان را ادامه خواهیم داد .

میدان انرژی D230 در ۱۳۵ کیلومتری شمال – شرق باکو در دریای خزر واقع است و ۳۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت را دربر می گیرد .

عمق لایه های حاصل خیز این میدان انرژی ۳۵۰۰ متر پیش بینی می شود و بر اساس قرارداد امضا شده ، بی پی ۵۰ درصد سهم پیمانکاری این طرح انرژی را بر عهده دارد و ۵۰ درصد سهم دیگر این طرح انرژی به سوکار تعلق دارد .

مطالعه بیشتر