افزایش ۳ میلیون مترمکعبی صادرات گاز ایران به ترکیه

در روزهای اخیر و با توجه به سرمای شدید منطقه، صادرات گاز روزانه ایران به ترکیه در سقف قرارداد فیمابین به میزان جزئی افزایش یافته و به ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

فارس: بر اساس قرارداد صادرات گاز ایران به ترکیه که در حال حاضر مهم‌ترین قرارداد صادرات گاز ایران محسوب می‌شود، ایران سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند که این رقم به معنای صادرات متوسط حدود ۲۷ میلیون متر مکعب در روز است.

بر این اساس، صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه‌های گرم سال در بعضی موارد روزانه به حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون متر مکعب در روز کاهش می‌یابد و در ماه‌های سرد سال این رقم در بعضی روزها به حدود ۳۰ میلیون مترمکعب در روز بالغ می‌شود.

با این وجود، در روزهای اخیر و با توجه به سرمای شدید منطقه، صادرات گاز روزانه ایران به ترکیه به میزان جزئی افزایش یافته و به ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون مترمکعب در روز رسیده است. این میزان افزایش صادرات در سقف قرارداد صادرات ایران به ترکیه اتفاق افتاده است.

این گزارش حاکی است، پس از تنش اخیر بین روسیه و ترکیه ناشی از سرنگونی هواپیمای بمب‌افکن سوخو ۲۴ روسی توسط نیروی هوایی ترکیه، روسیه پروژه گاز “ترکیش استریم” را متوقف کرد. تعلیق این پروژه باعث شده است که ترکیه برای تامین گاز خود به کشورهای منطقه متوسل شود به گونه‌ای که چند روز پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور به قطر سفر کرده بود و دو روز پیش احمد داووداغلو به باکو پایتخت آذربایجان سفر کرد.

پروژه ترکیش استریم قرار بود گاز روسیه را به ترکیه و بعد از آن به اروپا منتقل کند که بعد از تیره شدن روابط روسیه و ترکیه دستور توقف این پروژه از سوی پوتین صادر شد.

احمد داود اوغلو نخست‌وزیر ترکیه که دو روز پیش به باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، سفر کرده بود تکمیل خط لوله ترنس_ آناتولین برای واردات گاز از آذربایجان خبر داد. پیش از این در سفر رجب طیب اردوغان به قطر نیز دو شرکت ترکیه‌ای و قطری تفاهم‌نامه واردات LNG از این کشور را امضا کرده بودند.

با این وجود بیژن زنگنه وزیر نفت ایران پیش از این در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در این زمینه آب پاکی را روی دست ترک‌ها ریخت و با تاکید بر اینکه گاز مازاد برای افزایش صادرات به ترکیه نداریم، گفته بود:« ما در چارچوب قرارداد فعالیت می کنیم و با توجه به اینکه در فصل سرما قرار داریم نمی توانیم گاز بیشتری تحویل دهیم.»

از سوی دیگر، مسئولان شرکت ملی گاز ایران هم می‌گویند ترکیه هیچ درخواستی برای افزایش صادرات گاز ایران ارائه نکرده است و آخرین درخواست این کشور به پیش از تنش اخیر بین روسیه و ترکیه بوده است.

 

مطالعه بیشتر