قفل مسکن مهر با قرارداد ۳۰ میلیون تومانی باز می‌شود

تصویب افزایش۵۵۰۰ میلیارد تومانی خط اعتباری مسکن مهر از سوی شورای پول و اعتبار قفل معرفی پروژه‌ها برای قرارداد ۳۰ میلیون تومانی مسکن مهر را که از آخر اردیبهشت ماه امسال متوقف شده بود، را باز کرد.

به گزارش فارس، مصوبه روز سه شنبه (۳۱ شهریور ماه ۹۴) شورای پول و اعتبار سقف کلی تسهیلات مسکن مهر را از ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۵۵ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان افزایش داد و این امیدواری را در میان متقاضیان مسکن مهر ایجاد کرد که طرح مسکن مهر در سال ۹۵ می‌تواند پایان یابد.

این مصوبه در حالی روز ۳۱ شهریور ماه امسال بر روی خروجی بانک مرکزی قرار گرفت که به نظر می رسد، حالا نوبت بانک مسکن است که برادری خود را در طرح مسکن مهر و سرعت دادن به اتمام واحدهای مسکن مهر ثابت کند.
پس از اینکه شورای پول و اعتبار در ۱۵ دی ماه سال گذشته با افزایش سقف تسهیلات فردی مسکن مهر از ۲۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان موافقت کرد، همگان تصور کردند که تمام پروژه های مسکن مهر شامل این مصوبه خواهند شد، موضوعی که بعد از گذشت چند روز مشخص شد، این طور نیست و تعداد محدودی از واحدهای مسکن مهر می توانند از این وام ۳۰ میلیونی استفاده کنند.
شورای پول و اعتبار اعلام کرد که با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر از ۲۵۰ به ۳۰۰ میلیون ریال، صرفاً برای طرح‌های نیمه‌تمام بانک‌های عامل (با اولویت طرح‌های در شرف اتمام که به تشخیص بانک عامل با افزایش سقف فردی مربوطه به اتمام می‌رسند، با هدف تبدیل عقد مشارکت مدنی به فروش اقساطی و تسریع در وصول اقساط تسهیلات اعطایی) موافقت کرد.
اینجا بود که بانک مسکن به تبعیت از این مصوبه بانک مرکزی اعلام کرد که تا سقف کلی مصوب شورای پول و اعتبار مورخ ۰۸/۱۱/۱۳۹۲ (به میزان ۵۰۰،۰۰۰ میلیارد ریال) می‌تواند نسبت به افزایش سقف فردی یادشده اقدام کند.
بعد از این بود که تعداد واحدهای مسکن مهر که مشمول وام ۳۰ میلیونی می شود اعلام و مشخص شد که برای اینکه مابقی و تمام واحدهای مسکن مهر نیز از ۳۰ میلیون تومان وام مسکن مهر بهره مند شوند باید خط اعتباری مسکن مهر از ۵۰ هزار میلیارد تومان باید به ۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش یابد.
این طور شد که بانک مسکن نتوانست از اواخر اردیبهشت ماه امسال پروژه ای را برای انعقاد قرارداد ۳۰ میلیونی مسکن مهر معرفی کند.
حال این مصوبه که قفل معرفی پروژه ها را برای انعقاد قرارداد ۳۰ میلیونی مسکن مهر باز کرده است و هم به نفع متقاضیان مسکن مهر و هم به نفع بانک مسکن به واسطه صدور دفترچه اقساط خواهد شد، به نظر می رسد که باید امیدوار به سرعت در اتمام واحدهای مسکن مهر بود.
شورای پول و اعتبار در یکهزار و دویست و هفتمین جلسه مورخ ۳۱ شهریور، به منظور تکمیل واحدهای نیمه تمام طرح مسکن مهر، با امکان افزایش سقف کلی تعهدات طرح مسکن مهر بانک مسکن از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال به ۵۵۵ هزار ۳۸۴ میلیارد ریال جهت افزایش سقف فردی طرح های مسکن مهر از ۲۵۰ میلیون ریال به ۳۰۰ میلیون ریال از محل وصولی های طرح مزبور، صرفاً برای تکمیل طرح های تعهد شده بانک مسکن موافقت کرد.
شورای پول و اعتبار پیش از این در سال ۹۲ سقف خط اعتباری مسکن مهر را به ۴۵ هزار میلیارد تومان افزایش داد و سقف کلی تسهیلات را از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داده بود.

مطالعه بیشتر