امضای بزرگ ترین قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر ایران

طی مراسمی با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی بزرگ ترین قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بنادر ایران امضا شد.

بر این اساس ترمینال مکانیزه ۵۰ میلیون تنی مواد معدنی در بندر شهید رجایی احداث خواهد شد.

امضای قرارداد ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی با هدف ساخت بزرگ ترین ترمینال مکانیزه مواد معدنی خلیج فارس با بیان این که بندر شهید رجایی بندر کانونی و هاب کانتینری صورت می پذیرد.

به گزارش تسنیم، الله مراد عفیفی پور در این مراسم اظهار کرد: اما به دلیل موقعیت فوق العاده این بندر و دسترسی به اقصا نقاط کشور یکی از ظرفت های مهم در جذب سرمایه گذار برای کارهای بزرگ است.

وی ادامه داد: یکی از ظرفیت ها در این بندر، ترمینال مواد معدنی بوده است. سال ۸۵ بالغ بر ۲ میلیون تن این بندر فعالیت سالانه داشت؛ بعد از ۳ سال این ظرفیت به ۱۴ میلیون تن افزایش یافت.

وی با اشاره به پیگیری ها برای مکانیزه کردن کارها در  این ترمینال افزود: سال ۹۶ اولین مذاکرات با سرمایه گذار بخش خصوصی برای مکانیزه کردن این ترمینال آغاز شد و امروز موفق شدیم با نشست های متعدد و همراهی مدیرعامل سازمان بنادر قرارداد را امضا کنیم.

ظرفیت این پروژه ۵۰ میلیون تن است و قطعا با توجه به پیشرفت فناوری چنین پروژه ای یکی از نیازهای اصلی بندر بود.

میرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به این که عملیات اجرایی ترمینال به زودی آغاز می شود، یادآور شد: قرارداد با نرخ های سال ۹۷ بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال است، بر اساس مفاد قرارداد ساخت این ترمینال پیش خواهد رفت.

به گزارش تسنیم، استقرار صنایع به منظور تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر و تولید محصول نهایی، ایجاد شهر لجستیک صنایع و صادرات مستقیم مواد معدنی از بندر شهید رجایی و کاهش قیمت تمام شده کالاها و مواد معدنی و صادراتی کشور از جمله اهدافی است که با ایجاد ترمینال مکانیزه مواد معدنی خیج فارس محقق خواهد شد.

همچنین امکان پهلودهی شناورهای غول پیکر مواد معدنی یکی از ویژگی های این ترمینال است.

این ترمینال طی سه سال در زمینی به مساحت ۱۸۰ هکتار ساخته می شود و به طور مستقیم برای ۵۰۴ نفر اشتغال پایدار ایجاد می کند.

مطالعه بیشتر