قرارداد سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلاری کره ای ها در بوشهر فسخ شد

به گزارش «جوان»؛ اسفند سال گذشته بود که قرارداد سرمایه‌گذاری ۳میلیارد دلاری شرکت کره‌ای هیوندای در یک پروژه پتروشیمی ایران منعقد شد و جدیدترین خبرهای پشت‌پرده از این قرارداد، نشان‌ از فسخ شدنش دارد آن هم از سوی صندوق بازنشستگی صنعت نفت!

 ۲۲اسفند سال ۹۵، مسئولان شرکت هیوندای در مراسمی روبه‌رو مسئولان صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت نشستند و براساس مذاکراتی که پیشتر با هم داشتند، قراردادی را امضا کردند که براساس آن کره‌ای‌ها ۳میلیارد دلار در استان بوشهر سرمایه‌گذاری می‌کنند.

اصغر عارفی، مدیرعامل وقت شرکت سرمایه‌گذاری اهداف در آن مراسم گفت: ۱۰۰درصد پروژه پتروپالایش کنگان متعلق به شاغلان، بازنشستگان محترم صنعت نفت است و هیئت‌رئیسه صندوق‌ها و هیئت‌مدیره فعلی اهداف، بر حفظ ۱۰۰درصدی مالکیت پروژه تأکید دارند.

قرارداد EPCF پروژه یادشده به مبلغ ۳میلیارد دلار میان شرکت سرمایه‌گذاری اهداف و شرکت مهندسی هیوندای (HEC) امضا شد و حداکثر طی ۹ماه فاینانس این پروژه به میزان ۹۵درصد از منابع مالی بانک‌های کره‌جنوبی نهایی می‌شود.

عارفی با بیان اینکه این پروژه به عنوان یک دارایی سودآور اقتصادی برای شاغلان و بازنشستگان صنعت نفت پس از ۴۸ماه دوره ساخت به درآمدزایی می‌رسد، گفت: آغاز و اجرای این پروژه منوط به تأمین فاینانس ۹۵درصدی این پروژه از سوی بانک‌های کره‌ای و پیگیری، حمایت همه‌جانبه شرکت مهندسی هیوندای در اخذ منابع مذکور است که قطعاً این موضوع در ۹ماه آینده با موفقیت نهایی می‌شود.

در حالی که حدود ۱۲ماه از آن تاریخ گذشته و هیچ اقدامی صورت نگرفته است، پیگیری‌ها درباره فرجام این قرارداد نشان می‌دهد که چندماه پیش طی نامه‌نگاری‌های رسمی صورت‌گرفته، میان مسئولان صندوق‌بازنشستگی صنعت نفت و مدیرعامل شرکت هیوندای، این قرارداد فسخ شد تا ماجرای ۳‌میلیارد دلاری که قرار بود کره‌ای‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کنند، فراموش شود.

هنوز اطلاعات دقیقی از دلیل فسخ‌شدن این قرارداد در دست نیست، ولی با توجه به مانور خبری کم‌نظیری که وزارت نفت و صندوق‌های بازنشستگی برای پوشش خبر سرمایه‌گذاری هیوندای انجام دادند، طبیعی است که امروز همه‌چیز در سکوت و سانسور خلاصه شود.

این شاید بدترین خبر برای صنعت نفتی باشد که در حساس‌ترین مرحله توسعه خود به سر می‌برد و به دلیل سوءمدیریت‌ها در حال نزول کردن است. نکته جالب در این قرارداد ۳میلیارد دلاری که فسخ شده است، اعلام فسخ قرارداد از سوی صندوق‌ بازنشستگی صنعت نفت است.

وزیر نفت که طی چهار سال گذشته مدام از کمبود منابع مالی و عدم سرمایه‌گذاری خارجی گفته و برای جذب سرمایه‌گذاری دست به هر کاری زده است، باید به این پرسش پاسخ دهد که دلیل انعقاد این قرارداد چه بوده و بر چه اساس و چه معیاری این قرارداد فسخ شده است؟

آیا شرکت دیگری قرار است جایگزین هیوندای شود؟ آیا چنین اقدامی به ضرر کشور نیست و موجب نمی‌شود، اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی به ایران کمتر شود؟

نصرت رحیمی، رئیس صندوق بازنشستگی صنعت نفت که طی یک‌سال گذشته با حواشی بسیاری روبه‌رو بوده است، فعلاً سکوت کرده و درباره قراردادی که مستقیماً زیر نظر وی بوده و با نظر او فسخ شده است، هیچ چیزی نمی‌گوید.

مطالعه بیشتر