ادعای سعودی ها در یکسان بودن قرارداد حج ایران و ترکیه کذب است

رئیس سازمان حج و زیارت به سخنان رئیس دیانت ترکیه در مورد محرومیت ایران از حج اشاره کرد و گفت: اینکه سفیر سعودی در ترکیه اعلام کرده همان متنی را برای قرارداد به ایران داده‌اند که به ترکیه نیز داده‌اند، کذب است.

فارس: سعید اوحدی در مورد دیدار معاونان سازمان حج و زیارت و بعثه با «گورمز» رئیس دیانت ترکیه در هفته گذشته گفت: گورمز در این دیدار عنوان کرد که سفیر سعودی به آنها گفته همان متنی که به ترکیه داده شده، به ایران نیز داده‌اند. وی افزود: معاونان سازمان حج و زیارت و بعثه اخیراً ملاقات‌هایی با مسئولان و وزرای حج سایر کشورهای اسلامی داشتند و نسبت به محروم شدن زائران ایرانی از حج بحث و تبادل نظر داشتند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در این دیدارها برخی کشورها از جمله ترکیه اعلام کردند که به گفته سعودی‌ها، متن یکسانی در اختیار ایران و سایر کشورها قرار گرفته و ایرانیان خود قرارداد را امضا نکرده‌اند. وی با اشاره به مطالعه دقیق متون قرارداد سایر کشورها گفت: آنچه از این مطالعه مشخص شد این است که در متن قرارداد هیچ کشوری، آن ۵ بند تبعیض آمیز وجود نداشت و تنها برای ما آن ۵ بند را در متن قرارداد گنجانده بودند.

اوحدی ادامه داد: مسئولان سعودی به دنبال تسویه حساب سیاسی در حج بودند و اگر لازم باشد ما متن قرارداد خود و سایر کشورها را منتشر خواهیم کرد تا به همه اثبات شود که ادعای آنها کذب است. وی تأکید کرد: البته در همان دیدارها به مسئولان حج سایر کشورها نیز اعلام شد که این ادعاها کذب است.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان عربستانی با تغییر رفتار و نگرش خود، عدالت و انصاف را سرلوحه اعمال خود قرار دهند.

مطالعه بیشتر