لاریجانی: تسهیل روابط بانکی، پایه برقراری روابط اقتصادی است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سفر مسئولان کشورهای اروپایی به ایران بیشتر در جهت گسترش همکاری های اقتصادی است که برای اجرایی شدن، این امر نیازمند مراودات بانکی میان کشورهاست اما هنوز این مشکل در برخی کشورها برطرف نشده است.

فارس: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه ۸ اردیبهشت در دیدار با «کریستین دوفرین» رئیس مجلس سنای بلژیک اظهار داشت: سابقه رابطه ایران و بلژیک بسیار طولانی است، اما در دوران تحریم سطح روابط کاهش یافت که امیدواریم با توافقات صورت گرفته بتوانیم سطح روابط را گسترش دهیم.

وی با اشاره به نقش پارلمان ها در گسترش ارتباطات میان دو کشور خاطرنشان کرد: با توجه به تشکیل مجلس دهم در آینده نزدیک سعی می کنیم که گروه دوستی ایران و بلژیک را به سرعت تشکیل دهیم و همچنین کمیسیون امنیت و سیاست خارجی هم می تواند ارتباط نزدیک تری با پارلمان بلژیک داشته باشد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش به مبحث روابط اقتصادی و زمینه های گسترش این روابط اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمینه هایی مانند خط آهن، دارو و وسایل پزشکی، بازسازی صنایع، نفت و گاز و انرژی های پاک فعال بوده و زمینه های سرمایه گذاری برای کشورهای خارجی در این زمینه ها بالاخص با استفاده از فاینانس مهیاست.

وی با اشاره به اصل ۴۴ قانون اساسی ایران متذکر شد: خصوصی سازی یکی از اقدامات اقتصادی مهمی بود که در سال های اخیر در ایران به صورت عملی اجرایی شد و ما قانونی را در پارلمان به تصویب رساندیم که بخش های باقیمانده در اختیار دولت هم به بخش خصوصی سپرده شود و جهت تسهیل روابط اقتصادی هم دو قانون مصوب کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی همکاری های فرهنگی را از جمله اقدامات توسعه دهنده روابط دو کشور دانست.

لاریجانی در بخش سوم سخنان خود به مسائل منطقه ای اشاره و تصریح کرد: برقراری امنیت در منطقه خاورمیانه برای اتحادیه اروپا نیز حائز اهمیت است زیرا نتیجه مخاطرات در منطقه گریبانگیر کشورهای اروپایی هم شده است که مهمترین آن حملات تروریستی صورت گرفته و افزایش مهاجرت بدین کشورها می باشد.

همچنین در این دیدار رئیس مجلس سنای بلژیک گفت: سابقه روابط ۱۵۰ ساله با کشور ایران بهترین دلیل حضور ما در کشور شماست.

وی اظهار داشت: لازم است که در اینجا به دلیل برگزاری انتخابات خوبی که در ایران انجام شد، تبریک بگویم و امیدوارم دور دوم انتخابات هم به خوبی برگزار شده و بتوانیم با مجلس جدید هم ارتباط خوبی را برقرار کنیم.

رئیس مجلس سنای بلژیک تصریح کرد: کشور ما از نظر وسعت کوچک اما بسیار تاثیرگذار است، زیرا بلژیک از جمله بنیانگذاران اتحادیه اروپاست و نقش مهمی در این اتحادیه دارد.

وی با اشاره به زمینه های موجود جهت همکاری با ایران اظهار داشت: بلژیک در زمینه پزشکی بیولوژیک، داروسازی و هوا ـ فضا تجارب ارزشمندی دارد که می تواند در این زمینه ها با ایران همکاری مناسبی داشته باشد.

دوفرین تسهیل در امور بانکی را پایه امکان برقراری روابط اقتصادی میان دو کشور خواند و تصریح کرد: ما به عنوان قوه قانونگذاری توصیه های لازم را در این خصوص خواهیم داشت، زیرا می دانیم کلید ارتباط اقتصادی تسهیلات بانکی است.

وی با اشاره به وجود بندر بزرگی که در شمال کشور بلژیک وجود دارد، گفت: انرژی خیلی زیادی در این بندر نهفته است که می تواند در زمینه ترانزیت دریایی با ایران همکاری داشته باشد.

دوفرین در ادامه خاطرنشان کرد: گفت وگوی میران ایران و اتحادیه اروپا درخصوص مسائل منطقه ای بسیار حائز اهمیت است.

رئیس مجلس سنای بلژیک با اشاره به اینکه کشور بلژیک هم قربانی خشونت بوده، متذکر شد: باید با پدیده تروریسم به طور جدی مبارزه کنیم زیرا عواقب ظهور این پدیده دامنگیر کشورهای اروپایی هم شده است و این نگرانی وجود دارد که در صورت ادامه این روند حتما شاهد حوادث ناگواری در آینده خواهیم بود.

مطالعه بیشتر