لغو یا تسهیل روادید ایران با ۴۲ کشور جهان/ امضای قرارداد تسهیلات ویزا با روسیه

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه گفت :ایران در مجموع هم اکنون با ۴۲ کشور جهان به مکانیزم لغو یا تسهیلات ویزای دست یافته است که این امر بیانگر افزایش اعتبار گذرنامه ایرانی در عرصه بین‌المللی است.

ایسنا: حسن قشقاوی در نشست خبری که باحضور خبرنگاران رسانه‌ها در وزارت خارجه برگزارشد، با اعلام کاهش ۳۰ درصدی مهاجرت ایرانیان به خارج از کشور ادامه داد: بر اساس آمار موجود میزان مهاجرت ایرانیان اعم از نخبگان یا غیر نخبگان از ایران به خارج از کشور در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ بیش از سی درصد کاهش داشته است.

وی ادامه داد: ما درسال ۹۳ حدود ۷۰۰ هزار سند مربوط به مسافرت یا اقامت به خارج از کشور صادر کردیم در حالی‌که در سال ۹۴ طبق آماری که دارم این میزان به ۵۰۰ هزار سند تقلیل پیدا کرده است و ما امیدواریم این آمار برای سال جاری هم کاهش بیشتری داشته باشد.

وی با اشاره به روند افزایشی صدور ویزاها برای اتباع ایرانی توسط سفارت خانه های خارجی مقیم ایران، افزود: میزان صدور روادید برای اتباع ایرانی توسط سفارتخانه‌های خارجی مقیم ایران روند افزایشی داشته است. مقایسه سال ۹۴ با ۹۳ نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی علاوه براینکه حدود ۳۰ درصد صدور ویزا برای اتباع ایرانی را افزایش دادند، تسهیلات بیشتری هم در زمینه در نظرگرفته‌اند. کشورهای غیر اروپایی‌ها نیز ۵۰ درصد صدور ویزاها برای سفر اتباع ایرانی به خارج از کشور افزایش داشته‌اند.

معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه ادامه داد: افزایش صدور ویزا و تسهیلات ویزایی از نکاتی است که نشاندهنده اعتبار گذرنامه‌ها است. نکته قابل توجه این است که ما ۳۰درصد کاهش مهاجرت به خارج کشور داشتیم و با توجه به این‌که سفارت‌های خارجی میزان بیشتری از گذشته برای اتباع ما ویزا صادر کردند می‌تواند به این دلیل باشد که ایرانی‌ها بیشتر از طریق کشورهای همسایه در خواست ویزا کردند.

تسهیلات صدور روادید وزارت خارجه برای اتباع خارجی

وی با اشاره به تسهیلات صدور روادید وزارت خارجه برای اتباع خارجی، توضیح داد: با برخی کشورها مانند گرجستان قبلا لغو روادید بودیم که مدتی متوقف شد ولی هم اکنون مجددا به صورت متقابل لغو روادید برپا شد.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه با بیان این‌که «کشورمان برای اتباع آذربایجان و مصر لغو روادید یکجانبه دارد» افزود: به صورت رایگان و متقابل برای اتباع لبنان و مالزی‌ ویزای فرودگاهی ارائه می‌دهیم.

وی گفت: ما غیر از اتباع ده کشور که شامل آمریکا، انگلیس، کانادا، اردن، سومالی، کلمبیا، افغانستان، پاکستان، بنگلادش و هندوستان، می‌شوند به سایر کشورها ویزای ۳۰ روزه فرودگاهی می‌دهیم. البته عراق نیز در بین این کشورها بود ولی الان در مشهد به اتباع این کشور ویزای فرودگاهی می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: توصیه ما به مسافرین و اتباع خارجی این است که ویزاهای خود را در مراکز کنسولی ایران دریافت کنند؛ چراکه این روزها درخواست صدور ویزا در فرودگاه ها بسیار زیاد شده است و این در حالی است که امکانات ما و پرسنلی فرودگاه ها کم است؛ بنابراین توصیه ما این است که اتباع خارجی ویزاهای خود را از سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران دریافت کنند.

ویزاهای خاص ایران برای اتباع خارجی

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه با بیان این‌که «برخی از ویزاها خاص برای اتباع خارجی در نظر گرفته شده است»، گفت: از آن جمله می‌توان به ویزای توریست درمانی اشاره کرد که نصف قیمت بوده و هم‌چنین ویزای درمانی که بیمار به همراه خانواده‌اش تا هر اندازه که نیاز مداوا در داخل ایران داشته باشد دریافت می‌کند و این ویزا نصف قیمت است.

وی ادامه داد: ویزای خانواده نیز برای فرزندان خانم‌هایی که ایرانی هستند ولی شوهران خارجی دارند در نظر گرفته شده است و فرزندان به همراه شوهران خارجی این افراد می‌توانند از این ویزای خانواده یک ساله و با یک سوم قیمت برای سفر در ایران استفاده کنند. البته در نظر کارشناس های وزارت خارجه اگر مادر ایرانی باشد فرزند ایرانی‌تر محسوب می‌شود اما همان‌طور که می‌دانید این بحث در مجلس است و ممکن است دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه مطرح باشد و ما نیز تابع قانون هستیم.

در بخش دیگری از این نشست خبری در رابطه با میزان حجم ویزاهای صادر شده برای سفر به ایران گفته شد، صدور ویزا به طور مشخص در فرودگاه‌ها نسبت به سال گذشته هر سال به طور قابل ملاحظه ای افزایش داشته است و در سال ۹۲ ، ۴۵ هزار ویزای فرودگاهی صادر کردیم و ۹۳ ، ۶۲ هزار ویزا همچنین تا سال ۹۴ ، ۹۰ هزار ویزای فرودگاهی صادر شده است.هم‌چنین آمار روادید فرودگاهی نیز بیش از ۱۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و این شرایط در نمایندگی‌های ایران نیز به همین منوال بوده است. میزان ورودی اتباع خارجی به ایران در سال ۹۴ حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده است.

امضا قرارداد تسهیلات ویزا با روسیه

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه کشور با بیان این که «با روسیه قرارداد تسهیلات ویزای خوبی امضا شده است»، گفت: در این قرارداد که امسال امضا شده است، تجار ما برای پنج سال با معرفی اتاق بازرگانی به صورت متقابل ویزا دریافت خواهند کرد. این تسهیلات ویزایی با سایر کشورهای نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: ما در سال گذشته با سی کشور که عمدتا غربی و همسایگانمان هستند مذاکرات کنسولی داشتیم که بسیاری از مداکرات نتیجه بخش بوده است و این روند پرشتاب مذاکرات و توافق های کنسولی به ویژه با کشورهای غربی و غیرغربی هم‌چنین همسایگان‌مان ادامه خواهد داشت. تقریبا ماهی نیست که در سطح معاون وزیر خارجه ایران یا مدیر کل کنسولی ، گفت‌وگوی کنسولی با این کشورها نداشته باشیم.

وی با اشاره به مذاکرات فشرده کنسولی وزارت خارجه چند ماه گذشته افزود: ما با کشورهایی مانند انگلیس ، ژاپن، استرالیا، فیلیپین، ترکمنستان، گرجستان، ایتالیا، رومانی طی چند ماهه اخیر گفت‌وگو داشتیم و این مذاکرات با فنلاند، اسپانیا، پرتغال، دانمارک و آلمان ادامه دارد . هفته آینده نیز با اتریش گفت‌وگوهایی خواهیم داشت.

سه هزار زندانی ایرانی در از خارج کشور

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه همچنین با اشاره به این‌که «سه هزار زندانی ایرانی در خارج از کشور داریم» تصریح کرد: به طور متوسط حدود سه هزار زندانی ایرانی داریم که سالانه یک سوم آنها یعنی هزار نفر از زندان های سراسرجهان آزاد می شوند . اینکه ما واژه «حدوداً» را استفاده می‌کنیم به این دلیل است که مبنای زندانی بودن خوداظهاری است و دفاع ما از زندانی کشورمان زمانی صورت می گیرد که خود او یا خانواده اش این مسأله را با نمایندگی های ما در خارج ازکشور مطرح کرده باشند و تا زمانی که این موضوع را مطرح نکنند آمار مخفی می ماند و ما در آمار خود این فرد را نخواهیم داشت.

یک سوم زندانیان ایرانی در خارج از کشور هرساله مشمول عفو و انتقال می‌شوند

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزیر امور خارجه کشور با بیان این‌که «از این سه هزار نفر زندانی ایرانی همواره یک سوم آن‌ها با تلاش گسترده وزارت امور خارجه در مرکز به ویژه اداره کل ایرانیان و نمایندگی‌های ما درخارج از کشور آزاد می‌شوند» گفت:‌ این افراد یا مورد عفو قرار می گیرند که پارسال ۵۷۰ نفر عفو و آزادی کامل داشتیم و حدود ۲۰۰ نفر از زندانیان ایرانی برای گذراندن ادامه محکومیت خود به داخل ایران فرستاده شدند. بنابراین یک سوم عفو و انتقال زندانیان در هر سال داشته‌ایم.

امضا قرار دادهای انتقال و استرداد مجرمین با ۵۰ کشور

قشقاوی با بیان این‌که «وزارت امور خارجه کشورمان حمایت‌های لازم را از زندانیان ایرانی در خارج از کشور انجام داده و پرونده‌های آن‌ها را در دادگاهها نیز پیگیری می‌کنند» تاکید کرد: با این پیگیری‌ها حدود هزار زندانی ایرانی از زندانهای خارج از کشور آزاد شده‌اند ما با حدود ۴۷ تا ۵۰ کشور قرارداد سه گانه انتقال محکومین استرداد مجرمین ومعاضدت قضایی داشته‌ایم از این ۵۰ تا بخشی امضا شده ولی هنوز تصویب نهایی نشده و بخشی امضا و تصویب شده‌اند ولی برای اجرا کمی مشکل دارند.

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه از امضا موافقتنامه‌ انتقال محکومین با ترکمنستان، استرداد مجرمین با قبرس ، انتقال محکومین با پاکستان و چین خبرداد و افزود: اواخر فروردین خوشبختانه این نظر از سوی رئیس مجلس به دولت و دولت به وزارت خارجه ابلاغ شد و ما هم به نمایندگی‌های خود گفتیم که این موضوع را اجرایی کنند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر این‌که آیا با اندونزی و مالزی نیز در رابطه با استرداد مرجرمین ایرانی گفت‌وگوهایی صور ت گرفته است یا خیر؟ این طور توضیح داد: قبلا با این کشورها پیش نویس انتقال محکومین ارائه شده است و باید بررسی و مراحل لازم طی شود. البته با توجه به این که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ زندانی ایرانی در زندانهای این کشور هستند ولی از آن کشورها زندانی زیادی در ایران وجود ندارد رقبت زیادی برای امضاء توافق نامه استرداد مجرمین و انتقال و محکومین در این کشورها به چشم نمی‌خورد البته ما این موضوع را انسانی می‌بینیم و می‌خواهیم همه کشورها با ما توافق نامه‌های قضایی را امضاء کنند.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه همچنین در رابطه با بحث انتقال مجرین ایرانی از کانادا نیز خاطر نشان کرد‌: با توجه به این که رابطه سیاسی و دیپلماتیک با کانادا نداریم در حال حاضر نمی‌شود در این زمینه اظهار نظر کرد و باید ببینیم در آینده چه اتفاقی رخ می دهد.

قشقاوی همچنین با اشاره به پی‌گیری‌ها و حمایت‌های کنسولی وزارت خارجه از زندانیان ایرانی خارج از کشور افزود: وزارت خارجه تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق زندانیان ایرانی در خارج از کشور انجام می‌دهد ‌اما گاهی مواقع در مورد پیگیری پرونده‌های اتباع ایرانی که در خارج از کشور با اتهاماتی بویژه قاچاق مواد روبرو هستند فشارهایی از سوی رسانه‌ها به وزارت خارجه وارد می‌شود در حالی که بهتر است رسانه‌ها بیشتر تلاش خودرا برای اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها داشته باشند که قاچاق مواد مخدر چه تبعات سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

ایران سرزمین مادری همه آنهایی است که ملیت ایرانی

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه با اشاره به فعالیت‌های وزارت امور در حوزه‌های دانشجویی و فرهنگی در خارج از کشور خاطرنشان کرد: با همکاری وزارت آموزش و پرورش تلاش‌های بسیار خوبی در زمینه‌ی آموزشی ایرانیان خارج از کشور صورت گرفته است علاوه بر این تاکید می‌کنم ایران سرزمین مادری همه آنهایی است که هویت ایرانی و ملیت ایرانی دارند.

پناهجویی نه عمل مجرمانه است و نه مصونیت آفرین

وی تاکید کرد:‌حتی آنهایی که سالهای قبل پناه جو شده‌اند می‌توانند به ایران باز گردند چرا که پناهجویی در منطق وزارت خارجه نه عمل مجرمانه است و نه مصونیت آفرین.

قشقاوی گفت: به صرف این که کسی تقاضای پناهندگی کرده باشد مورد پیگیری قرار نمی‌گیرد البته مهم است که خروج آن فرد قانونی باشد و شاکی خصوصی یا پرونده قضایی نداشته باشد.

۹۵درصد از پناهندگان ایرانی مقیم خارج مشکلی برای بازگشت ندارند

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه ادامه داد: بین ۳ تا ۵ درصد از پناهندگان ما هستند که عضو اپوزیسیون می‌شوند. ولی می توان گفت۹۵ درصد پناه جویان به دلایل دیگری اقدام به پناهندگی می‌کنند و مشکلی هم برای بازگشت ندارند واپوزیسیونی که به عنوان برانداز باشد حداکثر همان سه تا ۵ درصد هستند و از نظر شخصی من طبق گزارش های موجود همان سه درصد محسوب می‌شوند نه یبشتر .

وی با اشاره به اخباری که از برخورد با برخی از ایرانی‌ها هنگام بازگشت به کشور افزود: روزانه دهها هزار نفر به ایران می‌آیند ولی هیچ برخورد حقوقی و قضایی با آنها صورت نمی‌گیرد. برخی موارد خاص هستند و ربطی به وزارت خارجه ندارند و موضوع به ارگان یا سازمانهای دیگر مربوط است.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری در پاسخ به سوال دیگرایسنا مبنی بر این‌که تلاش‌های زیادی از سوی وزارت خارجه و سفرای کشورمان برای بازگرداندن پناه جویان اخیر ایرانی به خواست خود به کشور صورت می‌گیرد وبا توجه به اینکه این پناه جویان اغلب از شرایط بسیار بدی در کمپ‌ها به سر می برند چرا باز هم بازگشت آنها به داخل کشور نیستیم. توضیح داد: این موضوع سیاسی است و ریشه در تبلیغات منفی و بهشت نمایی کاذب از کشورهای غربی دارد. به مرور زمان خود طرفهای غربی و به ویژه توریست‌هایی که به ایران می‌آیند اعتراف به این موضوع کرده‌اند.

قشقاوی ادامه داد: در اردوگاه کاله پناه جویان در ۲۴ ساعت یک بار حق رفتن به دستشوییرا دارند و حداقل غذا را دریافت می‌کنند.به نظر من این سیاست‌ مهاجرتی و پناه جویی غرب بی پایه و اساس وبودن تبلیغات را نمایانشد است. ما در بسیاری از مذاکرات این حرف‌ها را شنیده‌ایم که غربی‌ها می‌گویند ادعاهای کذب پناه جویان را قبول می‌کنیم.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه با اشاره به مهاجرینی که با موج پناه جویان سوریه به غرب رفتند خاطرنشان کرد: ما مایل هستیم که این افراد به کشور باز گردند و به نمایندگی‌های خود دستور العمل کتبی دادیم که بازگردندن این افراد را تسهیل کنند و به طرف‌های خارجی نیز اعلام کردیم هر گاه این پناه جویان ایرانی درخواست بازگشت به کشور داشتند ما هیچ مساله ای برای پذیرش آنها نداریم. موارد خاصی که شکایت قضایی و شاکی خصوصی دارند نمی شود به اکثریت قاطع هموطنانمان در خارج از کشور تامین داد.

تصویب ۹۷ درصد از لوایح و طرح‌های وزارت خارجه در مجلس

به گزارش ایسنا، قشقاوی با بیان اینکه بالای ۹۷ درصد از لوایح و طرح‌هایی که مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به وزارت امور خارجه بوده در مجلس تصویب شده است گفت: همکاری دستگاههای اجرایی و قضایی با وزارت خارجه بسیار خوب است و همکاری مجلس نیز بسیار مناسب است. شاخص برخورد پارلمانی با یک دستگاه اجرایی این است که یا به وزیر آن دستگاه کارت زرد بدهند یا استیضاحش کند یا این که در رابطه با آن دستگاه اجرایی تحقیق و تفحص انجام دهند که خوشبختانه در رابطه با وزارت خارجه نه شاهد کاهش بودجه بوده‌ایم و نه هیچ یک از موارد ذکر شده اعمال شده است.

معاون پارلمانی، کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه ادامه داد: بحث برجام مهمترین مساله بود که دیدیم مجلس به آن رای داد و این در حالی است که قطعا در مجلس موافقت و مخالفی وجود داشته اند اما با وجود همین موافقت‌ها و مخالفت‌ها نسبت به عملکرد وزارت امور خارجه شاهد بودیم که برجام رای آورد و امیدوار هستیم مجلس آتی نیز همانند مجلس فعلی تعامل و همکاری خود را حتی بهتر از گذشته با وزارت امور خارجه داشته باشند.

وی تاکید کرد: بخشی از انتقاد‌ها به وزارت خارجه جناحی بود ولی اغلب آنها از سر دلسوزی و حفظ منافع بوده ولی ما امیدوایم همه این مواضع از سر دلسوزی باشد.

قشقاوی همچنین در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا درباره اجبار به برخی از پناهجویان ایرانی برای گرفتن تابعیت جزایر اطراف استرالیا توضیح داد: کسی نمی تواند فردی را به اجبار به پناهندگی و اقامت در کشوری وادارکند و افراد خودشان هستند که در این خصوص تصمیم گیری می کنند.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه ادامه داد: با این حال ممکن است خروجی اقدام استرالیا چنین امری باشد چرا که نپذیرش تابعیت استرالیا واقامت بلند مدت در این جزایر ممکن است چنین نتیجه ای داشته باشد.

بر اساس قاعده فقهی “قتیل الزحام” عربستان باید دیه زائرین را پرداخت کند

در بخش دیگری از این نشست خبری قشقاوی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر روند پیگیری پرونده متعرضین به ۲ نوجوان ایرانی، فاجعه منا، و افتادن جرثقیل همچنین وضعیت حج امسال توضیح داد. آقای اوحدی به همراه هیاتی به عربستان سفر کردند و همه ابعاد موضوع در رابطه با مسائل ذکر شده مطرح شده است.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه تاکید کرد:‌همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند” نباید موضوع منا در عرصه‌ی جهانی به فراموشی سپرده شود” و تمام تلاش وزارت امور خارجه نیز بر همین مبنا در سطوح وزیر و معاونین و سایر سمت‌ها در وزارت خارجه این موضوع را پیگیری می‌کنند. ما همواره در جهان اسلام و مجامع بین‌المللی به بیان مظلومیت کشته شدگان در فاجعه منا طبق نظر مقام معظم رهبری ادامه می هیم.

وی این‌طور عنوان کرد که نظر اجماعی حقوقدانان بین المللی در زمینه پیگیری این فاجعه در محاکم قضایی و حقوقی بین المللی این است که رجوع به دیوان دادگستری بین المللی منوط به عضویت عربستان سعودی در این محاکم و تراضی طرفین است.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه ادامه داد: این مسئله می تواند هم در محاکم عربستان سعودی و هم محاکم ایرانی پیگیری شود اما در صورت پیگیری در محاکم ایرانی اجرای احکام از سوی عربستان مشکل است.

وی در ادامه به مبانی فقهی و حقوقی فاجعه منا و احقاق حقوق زایرین شهدای ایرانی اشاره کرد و گفت: محرز و مسلم است که عربستانی ها باید بر اساس مبانی فقهی خودشان و خسارت این زایرین را پرداخت کنند.

معاون امورایرانیان وزارت امورخارجه باتاکید براینکه بر اساس قاعده فقهی قتیل الزحام خارج از مقصر بودن و یا نبودن سعودی ها شهادت فاجعه منا قتل شبه عمد محسوب می شود افزود: برهمین اساس هم باید دیه این عزیزان از بیت المال سعودی ها پرداخت شود.

قشقاوی همچنین با اشاره به مذاکرات مسئولین سازمان حج و زیارت کشورمان با طرف سعودی خاطرنشان کرد: ظاهرا قرار شده طی یک ماه و نیم آینده خسارت آسیب دیدگان ناشی از سقوط جرثقیل پرداخت شود و طرف سعودی اعلام کرده درباره پرداخت خسارت فاجعه منا هم آمادگی دارند که این خبر خوبی است.

مسئولیت برگزار نشدن مراسم حج با سعودی هاست

معاون کنسولی و امور مجلس وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه برگزاری عزتمندانه و ایمن حج از دید ما بسیار مهم است اظهار داشت:در حال حاضر ما رابطه سیاسی و کسنولی و با عربستان سعودی نداریم و در این شرایط باید تضمین های لازم برای برگزاری حج وجود داشته باشد که در نبود دیپلماتها و کنسولهای ما کار دشواری است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که مکانیسم های تضمین مشخص نشود و عربستان تضمینی در این خصوص ندهد،صرف اعلام آمادگی برای میزبانی از حجاج ایرانی کافی نیست.

قشقاوی اضافه کرد: با توجه به اینکه این دولت عربستان سعودی بوده که اقدام به قطع رابطه با ایران کرده است باید مسئولین این کشور به افکار عمومی دنیا در خصوص میزبانی از حجاج ایرانی پاسخگو باشد؛ چراکه برگزاری مراسم حج برعهده این کشور است و ما منتظریم ببینیم طرف سعودی چه اقدامی در این خصوص انجام می دهد

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال این نیست که فریضه الهی و واجب حج را تعطیل کند با این حال مسئولیت این امر با عربستان سعودی است که تضمین های لازم را در این خصوص بدهد.

مطالعه بیشتر