مذاکرات ایران و اروپا برای امضای قرارداد همکاری گمرکی

گروه میثاق ؛ ایران در تلاش برای امضای قراردادی در زمینه فعالیت های گمرگی با اتحادیه اروپا است.

به گزارش ایلنا به نقل از ترند، ایران و اعضای اتحادیه اروپا در حال بازبینی و بررسی یک قرارداد جامع گمرکی و سایر برنامه‌ها برای انجام همکاری‌ هستند.

حسین کاخکی، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌المللی گمرک ایران درباره این موضوع گفت: «‌ایران در تلاش برای امضای یک قرارداد همکاری دوجانبه با اتحادیه اروپا است».

کاخکی گفت: «ایران در واقع بیشتر از دو سال است که جلسات و گفت‌وگوهایی برای امضای قرارداد همکاری با اعضای اتحادیه اروپا برگزار می‌کند. آنها خواهان مدارک و اسنادی هستند که ما اکنون آنها را آماده کرده‌ایم.

ابعاد بیشتری از قرارداد همکاری گمرکی

مدیران گمرک ایران و اتحادیه اروپا تاکنون دو جلسه تشکیل داده‌اند و تاکنون دو هیئت نمایندگی از اتحادیه اروپا برای بررسی این موضوع به ایران سفر کرده‌اند.

کاخکی ادامه داد: «هیات‌هایی به نمایندگی اتحادیه اروپا از گمرک ایران بازدید کردند و نشست‌های مشترکی با مقام‌های ارشد گمرک ایران و سازمان بنادر و کشتیرانی ایران تشکیل داده‌اند.»

وی در ادامه توضیح داد که اتحادیه اروپا کشورهای زیادی را شامل می‌شود و طبیعتا هر کشور اروپایی ایده  و عقیده خودش را در این زمینه دارد. اما ایران همچنان منتظر امضای این قرارداد است.

این مقام خاطرنشان کرد که توافق با اتحادیه اروپا به معنی همکاری در دو حوزه زمین و دریا است. همچنین این توافق شامل همکاری‌های اجرایی بین ایران و اتحادیه اروپا است.

وی خاطرنشان کرد: «طبیعی است تجارت و همکاری گمرکی مرزی ایران با کشورهای اروپایی با هم متفاوت است. به عنوان مثال همکاری گمرکی ما با اتریش شامل همکاری فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و فرودگاه بین‌المللی وین می‌شود»

این قرارداد، قراردادی جامع خواهد بود که ارتباطات اداری، مکانیسم تحقیقات و همکاری مشترک در تبادل اطلاعات را پوشش می‌دهد که این امر می‌تواند عوارض گمرکی را کاهش دهد.

مشاوره حقوقی تخصصی در حوزه قراردادهای حقوقی

مطالعه بیشتر