معاون حقوقی رئیس جمهور: صرفه‌جویی ۵۰۰ میلیاردی در حل و فصل دعاوی در سال ۹۴

معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه در دولت از عدالت ترمیمی بهره گرفته‌ایم گفت: ما در سال ۹۴ موفق شدیم با استفاده از شیوه عدالت ترمیمی صرفه‌جویی ۵۰۰ میلیارد تومانی را در حل و فصل دعاوی داشته باشیم.

الهام امین‌زاده در همایش بین‌المللی عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم که صبح امروز در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، اظهار داشت: ما در جوامعی زندگی می‌کنیم که باید بیشترین فایده را با کمترین هزینه از نظام حقوقی ببریم.

وی افزود: هدف عدالت ترمیمی علاوه بر جبران ضرر و زیان بزه دیده اصلاح فرد بزهکار است.

امین‌زاده با بیان اینکه ما نباید بزهکار را صرفا با یک سیاست سرکوب‌گرایانه کیفری نگاه کنید گفت: بدون شک عدالت ترمیمی می‌تواند در پیشگیری از جرم موثر باشد.

معاون حقوقی رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲ مشارکت شهروندان در فرایند عدالت کیفری دیده شده است.

وی با بیان اینکه در دولت و معاونت حقوقی از عدالت ترمیمی بهره گرفته می‌شود گفت: ما در برنامه‌های جامع  خود عدالت ترمیمی را بکار بسته‌ایم که از آن جمله می‌توان به آیین‌نامه رفع اختلافات دستگاه‌ها از طریق ساز و کارهای داخلی قوه قضاییه اشاره کرد.

امین‌زاده گفت: براساس این آیین‌نامه هیچیک از دستگاه‌ها حق ندارند هنگام ورود اختلاف به دستگاه قضایی مراجعه کنند بلکه باید مشکل آنها در معاونت حقوقی حل و فصل شود و رای ما لازم‌الاجرا استت.

وی با بیان اینکه بر اساس این روند هزینه‌های دادرسی، حق‌الوکاله و کارشناسی به شکل چشمگیری کاهش یافته است گفت: در سال ۹۴، بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان دعوا را حل و فصل کردیم که هیچگونه هزینه‌ای نداشته است.

معاون حقوقی رئیس جمهور در پایان گفت: اگر دستگاهی پرونده مشکلات خود را به قوه قضاییه ببرد قطعا مواخذه خواهد شد.

مطالعه بیشتر