پتروناس و آرامکو قرارداد همکاری امضا می کنند

شرکت پتروناس مالزی، دسامبر امسال با شرکت آرامکو عربستان سعودی، قراردادی به ارزش ٢١ میلیارد دلار در زمینه توسعه پالایشگاه امضا می کند.

روزنامه‌آسیا: منابع آگاه اعلام کردند که پتروناس ۵٠ درصد از سهام این طرح را که در ایالت جوهور واقع در جنوب مالزی ساخته می شود، به آرامکو پیشنهاد می دهد. این پروژه شامل پالایشگاه، پتروشیمی و دیگر تسهیلات مرتبط است.

به نوشته روز پنجشنبه تارنمای روزنامه وال استریت ژورنال، هزینه توسعه پتروشیمی و پالایشگاه در ایالت جوهور مالزی حدود ١٢ میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار تخمین زده شده است.

تسهیلات مرتبط با تولید آب و ترمینال های گازرسانی نیز حدود هشت میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار هزینه دربر خواهد داشت.

در صورتی که پتروناس بتواند با طرف عربستانی خود به توافق دست یابد، دو طرف اوایل سال آینده میلادی شرکت سرمایه گذاری مشترکی به منظور آغاز این پروژه راه اندازی می کنند تا پالایشگاه مورد نظر در اوایل سال ٢٠١٩ فعالیت عملیاتی خود را آغاز کند.

پتروناس در سه ماهه دوم امسال به دلیل کاهش بهای جهانی نفت و همچنین از دست دادن ارزش بخشی از دارایی خود با کاهش ٨۶ درصدی سود نسبت به سود دوره مشابه سال پیش از آن مواجه شده است. این شرکت که ماه مارس امسال از کاهش هزار شغل خبر داده بود، کاهش صدها شغل دیگر را نیز در برنامه خود دارد.

مطالعه بیشتر