۴۰۱ قرارداد آپشن سکه منعقد شد

در جریان قراردادهای اختیار معامله سکه طلا در بورس کالای ایران برای دو سررسید اسفند و تیر ۴۰۱ قرارداد اپشن منعقد شد.

به گزارش بانکداران ۲۴ ، روز سه شنبه شاهد انعقاد ۲۳۰ قرارداد اختیار خرید و فروش سکه در سررسید اسفند امسال بودیم، این در شرایطی است که در سررسید تازه وارد تیر ماه نیز۱۷۱ قرارداد اختیار خرید و فروش منعقد شد.

بر این اساس در قرارداد اختیار خرید سکه برای سررسید اسفند امسال که در سه نماد معاملاتی فعالیت داشت به طور کلی ۶۳ قرارداد منعقد شد که از این میزان ۸ قرارداد در قیمت اعمال یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان، ۵۴ قرارداد در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۱ قرارداد در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان منعقد شد.

همچنین در اختیار فروش سکه برای سررسید اسفند امسال که در چهار نماد معاملاتی فعالیت داشت ۱۶۷ قرار داد منعقد شد، به طوری در قیمت اعمال یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان ۴ قرارداد، در قیمت اعمال یک میلیون و ۱۷۵ هزار تومان ۷۶ قرارداد، در قیمت یک میلیون ۲۰۰هزار تومان۸۵ قرارداد اختیار فروش و در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان ۲ قرارداد منعقد شد.

از سویی در قرارداد اختیار خرید سکه برای سررسید تیر ماه سال آتی نیز که در سه نماد معاملاتی فعالیت داشت ۶۴ قرارداد منعقد شد، به طوری که در قیمت یک میلیون ۱۷۵ هزار تومان ۹ قرارداد اختیار فروش، در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۲۵ قرارداد و در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان ۳۰ قرارداد منعقد شد.

در قرارداد فروش فروش سکه برای سررسید تیر ماه نیز سه سر رسید با ۱۰۷ قرارداد فعال بود، به طوری که در قیمت اعمال یک میلیون و ۱۷۵ هزار تومان ۶۲ قرارداد، در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ۲۰ قرارداد و در پایان در قیمت اعمال یک میلیون و ۲۲۵ هزار تومان ۲۵ قرارداد منعقد شد.

از سویی نگاهی به جدول معاملات نشان می دهد که با احتساب حجم معاملات ۴۰۱ قراردادی روز گذشته، مجموع معاملات چهار روز هفته به یک هزار و ۱۹۵ قرارداد رسیده است.

بازار آتی سکه ۱۹ هزار قراردادی شد
معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران، طی روز گذشته به ۱۹ هزار و ۱۰۹ قرارداد و ارزش آن به دو هزار و ۶۴ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز دوشنبه رشد ۱۴۱ درصدی را تجربه کرد.

به نوشته بورس کالای ایران، روز سه شنبه اونس و دلار دست به دست هم دادند تا موجب افت بهای سکه در روزهای پایانی سال شوند. اگرچه متغیرهای کاهشی تاثیر خود را بر روند بهای سکه در بازار نقدی و آتی بورس کالای ایران طی روزهای اخیر گذاشته اند، اما رشد تقاضا در این روزها موجب مقاومت بیشتراین فلز زرد در برابر عوامل کاهنده شده است.

به این ترتیب روز گذشته هر پنج سر رسید بازار آتی سکه در بورس کالای ایران با روند نزولی قیمت رو به رو شد، به طوری که سکه تحویل اسفند ماه با ثبت قیمت یک میلیون و ۱۹۸ هزار تومان، کاهش ۰.۲ درصدی را تجربه کرد. این در شرایطی است که قرارداد تحویل اردیبهشت ۹۶ با قیمت یک میلیون و ۲۲۳ هزار تومان افت ۰.۷۵ درصدی را به ثبت رساند. از طرفی سکه تحویل تیر سال آتی با نرخ یک میلیون و ۲۵۸ هزار تومان به فروش رسید و تغییر قیمت منفی ۰.۸۱ درصدی را تجربه کرد. همچنین سررسید شهریور ماه سال آینده نیز با نرخ یک میلیون و ۲۸۴ هزار تومان معامله و با کاهش ۱.۹۵ درصدی رو به رو شد. در پایان نیز سررسید آبان سال ۹۶ با قیمت یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومان معامله شد و نسبت به روز یکشنبه افت۱.۵۹درصدی را به ثبت رساند.

سکه در بازار نقدی مقاومت کرد
در روزهای اخیر حرکت کاهشی دلار و اونس عاملی برای کاهش بهای سکه بودند و مانع از رشد آن شدند. به این ترتیب روز سه‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی با باز شدن بازار ارز و حرکت کاهشی دلار در کنار ضعف اونس در بازارهای جهانی، با قیمت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که این قیمت هزار تومان پایین‌تر از روز دوشنبه بود.

مطالعه بیشتر